"Eski Bildiklerinizle Yetinmeyin, Yeni Öğrendiklerinizle Bilgilenin"


Üyelik Girişi

E-DERGİ         “Uzman Kare Bulmaca E-Dergi”, 48 yıllık bir bulmaca haşır neşirliğinin devamında, son yirmi yılda derlediğim kelimeleri siz bulmaca severlerle paylaşma isteğimin neticesinde ortaya çıktı. O kadar çok özel ve güzel terimler var ki bunların sadece dijital ortamda, bir işe yaramadan durması olmazdı.
   Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda bazı gazeteler ( Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet vb. gibi ) yayınladıkları Kare Bulmacalarda, daha önce hiçbir bulmacada rastlamadığımız, araştırmaya yönelten, entelektüel düzeyi yüksek şablonlar yayınlıyorlardı. Ancak, önce Hürriyet, Dev Kare Bulmaca yarışmasını bitirdi. Ardından Milliyet, Ercan Altazlı’nın vefatından sonra bu uygulamaya son vererek, Kare Bulmacanın bilgi ve entelektüellik düzeyini piyasa standardına indirdi. Cumhuriyet ise Sayın Sedat Yaşayan ile bu konuda çok uzun yıllardır okuyucusunu ve bulmaca severleri keyiflendiriyordu. Sorduğu soruların, daha önce hiç rastlanılmamış olması, benim açımdan takip etmeyi isteklendiren en önemli husustu. Yakın bir zamana dek, kaliteli bulmaca olarak sadece Sayın Yaşayan’ı izledim. Ne yazık ki kendisi de bir süre önce Cumhuriyet Gazetesindeki bulmacalarına son verdi. Kendisinden sonra, bulmacanın kalitesi, içeriği, bilgi ve entelektüellik düzeyi hep geri gitti ve şu an artık takip etmiyorum. Zira takip ettiğimde öğrenebileceğim yeni hiçbir şey olmadığını GÖRÜYORUM. Benim anlayışımda, her Kare Bulmaca, kişiye mutlaka yeni ve bilmediği bir bilgiyi öğretmelidir. Yoksa yıllardır ezberlediğimiz aynı şeyleri tekrar tekrar şablona yazmak, insana ancak zül ve zahmettir.
   “Uzman Kare Bulmaca E-Dergi”, içeriğindeki yepyeni kelime ve bilgilerle sizlere özlediğiniz Kare Bulmaca kalitesini sunuyor. Dünyanın her yerindeki kültürlerle ilgili derlediğim kelimeler bu bulmacalarda sıklıkla kullanılacaktır. İlgilenmekten büyük bir keyif aldığım konular olan Tarih, Arkeoloji, Mimarlık, Gelenek ve Ritüeller, Sanat, Mitoloji, Folklor, Gastronomi ile ilgili sorular, bu bulmacalarda ağırlıklı olarak yer almaktadır.
   Bulmacaların veri tabanını oluşturan sözlüğüm yaklaşık 185.000 özel kelimeden oluşuyor. Bu kelimeler, çeşitli gazetelerde yayımlanmış bulmacalardan, Ana Britannica, Meydan Larousse, Büyük Larousse vb. gibi ansiklopedilerin taranmasından, Türk Dil Kurumu sözlüğündeki nispeten spesifik kelimelerden, Derleme Sözlüğünden ve son dönemlerde, teknolojinin gelişmesiyle WEB ortamından temin edilmiştir.
         “Uzman Kare Bulmaca E-Dergi”, yüzde 95 oranında “YAPAY ZEK” tarafından hazırlanmaktadır. Yabancı kökenli kelimelerde çok sık rastlanan aksan işaretleri kaldırılarak, olabildiğince Latin alfabesine en yakın aksansız kelime elde edilmeye çalışılmıştır. Öte yandan, yine yabancı kökenli kelimelerin Türkçe telaffuzlarındaki farklılıklar önem arz etmektedir. Bir kelime içinde gecen “S” harfi, bazen “Ş”, “O” harfi “Ö” vb. gibi telaffuz edilebilmektedir. Bu kapsamda S-Ş, C-Ç, V-W, Q-K vb. gibi ikilemler konusu her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun lütfen.
         Bulmacalarımda 2, 3 ve 4 harfli kelimeler hariç, hiçbir kelime, bir başka bulmacada tekrar kullanılmamıştır. Bu şekilde, mümkün olan en fazla sayıda farklı kelimenin öğrenilmesi amaç edinilmiştir.  
         “Uzman Kare Bulmaca E-Dergi” yayımı aylık olarak planlanmaktadır. İçeriğinde iki ayrı grup olarak toplam 10 bulmaca mevcuttur. Bulmacaların cevapları, derginin sonunda, büyük puntolu ve grafiksel olarak verilmiştir. Cevabını görmenize rağmen, cevabın kaynağını bulamıyorsanız, lütfen sulacabulmaca@gmail.com e-posta adresime cevap kaynağını öğrenme isteğinizi bildiriniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.
         E-Dergi, herkesin temin edebilmesi için 30 TL olarak fiyatlandırılmıştır. İlk sayıdan alan herkese ikinci sayıda yüzde 20 indirim yapılacaktır.
         İlginize şimdiden teşekkür eder, keyifli, öğretici ve bilgi dolu E-Dergi’yi beğeneceğinizi ümit ederim.
         Saygı ve sevgilerimle.
 

Yorumlar - Yorum Yaz